Ťažba dreva

V piatok 7. 10. 2011 nás v našej škole vyzdvihol náš ujo Robo - lesník. Oznámil nám, že dnes sa naučíme, ako sa ťaží drevo v lese. Samozrejme, najprv sme zašli na návštevu lesnej správy v Jasove, kde nás pekne privítal lesník Braňo a pozdravil nás aj sám pán vedúci lesnej správy ujo Ivan. Tému ťažby dreva sme riešili s lesníkom Braňom, ktorý nám vysvetlil všetky základné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať pri tejto práci.

Prvá vec, ktorá nás pri našom putovaní zaujala bola tá, že sme si vlastnoručne mohli vyskúšať, ako sa merajú výška a hrúbka stromu. A ešte sme si mohli vyskúšať označenie stromu farbou. Ďalej sme sa presunuli na sklad, kde sme videli už odmerané stromy, ktoré boli pripravené na odvoz. Napokon sme sa presunuli na samotné miesto ťažby. Tam nás najviac ohromilo padanie stromu na zem. Pilčík urobil svoju prácu a náhle sa strom rútil k zemi. Ten rachot, ktorý ho sprevádzal pri dopade na zem, bol asi najlepší. Zaujalo nás tiež to, ako traktor odvážal stromy na sklad. Celú našu púť som si celkom užil a teším sa na tú ďalšiu.