Exkurzia Spoznaj svoj región

Dňa 16.11.2010 sme sa my, žiaci V.OA, zúčastnili spolu so žiakmi IV.OA a učiteľským doprovodom exkurzie s názvom "Spoznaj svoj región". Cieľom našej exkurzie bol Medzev a jeho zaujímavosti. Náš výlet sa začal po druhej vyučovacej hodine, keď sme sa autobusom presunuli do už spomínaného Medzeva. Našou prvou zastávkou bola hvezdáreň. Pracovníčka Slovenského technického múzea nám rozpovedala históriu slovenskej astronómie. Aj keď táto prednáška nebola dlhá, určite si každý z nás odniesol veľké množstvo nových a zaujímavých informácií, napr. o hvezdároch, planétach, prvých vynálezoch v oblasti astronómie či o prvej univerzite na Slovensku, Academii Istropolitane.

Po tejto prednáške sme sa presunuli do Múzea kinematografie rodiny Schusterovej, ktoré patrí pod Slovenské technické múzeum. V ňom sme si mohli prezrieť staré fotoaparáty, videokamery, televízory, rádiá i premietačky. Niektoré veci tam priniesli obyvatelia Medzeva, za čo im bývalý prezident Slovenskej republiky, Rudolf Schuster, poďakoval v liste, ktorý je zarámovaný a visí na stene domu. Na záver našej návštevy sme sa presunuli na dvor, kde sme mohli pozorovať peknú záhradu s rybníkom a hámrom, ktorý kvôli nám aj spojazdnili, aby sme videli, ako funguje. Hámre sa používali na pohon kováčskych kladív, mechov a brúsok. Aj také využitie môže mať jeden z prírodných živlov - voda. Po skončení tejto prehliadky, ktorá nám sčasti pomohla spoznať náš región, sme sa autobusom presunuli späť do školy.