Branné cvičenie

V dňoch 10-13.5.2010 sme sa my, žiaci 3.A a septimy, zúčastnili Kurzu ochrany človeka a prírody. Kurz bol zamerany na rozvíjanie tých schopností, ktoré napomáhajú človeku v orientácii v neznámom prosredí, umožňujú poskytnúť požadovanú pomoc iným, napomáhajú pri ochrane vlastného zdravia.

Prvý deň sme všetci netrpezlivo čakali, aké úlohy budeme musieť zdolávať. Pod vedenim našich telocvikárov sme sa presunuli na školský areál. Naučili sme sa pochodovať, hádzať granátom a taktiež strieľať zo vzduchovky. Po zaškolení a vyskúšaní si jednotlivých branných disciplín, sme sa v utorok pustili do boja. Dievčatá a chlapci vytvorili trojčlenné družstvá. Bolo ich spolu šesť. V súťaži sme si vyskúšali našu fyzickú zdatnosť aj inteligenciu pri topografii. Naša sila sa ukázala pri zdolávaní lana, streľbe či v hode granátom. Víťazom bol každý, kto prekonal strach, využil svoju odvahu, zručnosti aj teoretické vedomosti.

Záverečnou bodkou nášho branného kurzu bola túra na St.László. Pre žiakov 3.A to už nebola žiadna novinka, vyskúšať si ju mohli minulý rok na koncoročnom výlete. Túru sme úspešne zvládli aj napriek tomu, že nám počasie neprialo. Spustil sa veľký lejak a nám neostalo nič iné, ako pridať a zdolať ťažký terén, šmykľavé kamene a plno blata. Každý z nás bol zablateny až po kolená.

V stredu poobede sa náš branný kurz skončil. Podľa môjho hodnotenia sa kurz vydaril. Splnili sa všetky ciele nastolené v programe KOCAP-u, žiaci sa vybláznili a možno aj trochu zrelaxovali a oddýchli si od bežných školských povinností.