Noc výskumníkov 2013

Každý deň sa stretávame s výdobytkami vedy a techniky. To, čo bolo v mladosti našich rodičov a starých rodičov moderné, sa nám mladým ľuďom zdá staromódne. Ako sa veda posunula vpred, nám ukázali vedci a ich najlepší asistenti na celodennej akcii pod názvom „Noc výskumníkov“. Exkurzia bola určená nielen žiakom základných a stredných škôl, ale aj širokej verejnosti. Ani naša škola si ju nenechala ujsť. Zúčastnili sa jej žiaci III.A, II.A, VI.OA pod vedením profesoriek fyziky I. Bradovej a J. Bačovej. Prehliadka prebiehala v priestoroch nákupného centra Atrium Optima v Košiciach. Súčasťou akcie boli najmodernejšie vynálezy, napríklad: rôzne mechanické roboty, ktoré dokázali zaujímavé kúsky. Jeden vynikal v písaní a kreslení, druhý tancoval „makarenu“, ale ani ten tretí sa nedal zahanbiť. Zvládol niekoľko stoviek klikov, žiaľ - potom odpadol. Výnimočnosťou nebolo ani to, že vedeli rozprávať.

Iným pútavým výstupom bolo prekrásne športové auto so zabudovaným tabletom a s moderným, originálnym vybavením. Súčasťou exkurzie boli aj biologické experimenty a krátke prednášky. Žiaci mohli cez najnovšie mikroskopy sledovať rozličné bunky rastlín a živočíchov alebo ich atypické anomálie. Poslednou časťou prehliadky boli miesta určené pre stredoškolákov, ktorí sa ešte nerozhodli, kam ich život bude ďalej smerovať. Študenti sa mohli porozprávať a povyzvedať profesorov a žiakov z niekoľkých vysokých škôl z rozličných kútov Slovenska.
Exkurzia zožala veľký úspech a v budúcnosti by sme boli veľmi radi, ak by sme sa mohli zúčastniť niečoho podobného.