© RNDr. Gabriela Kövesiová 2011

Zlomok ako časť celku

Pozorne si prečítaj úlohu, vypočítaj a do políčka napíš výsledok.
V košíku je 56 jabĺk: kosik.jpg
Miško chcel z toho košíka jabĺk vziať pre svojich kamarátov na desiatu dve sedminy. Koľko by to bolo jabĺk?
Miško nakoniec z košíka nič nevzal, lebo Janka prišla skôr.Ona odobrala štvrtinu jabĺk z košíka. Koľko ich tam ostalo?
Po Janke prišla ku košíku Martinka a vzala si z neho tretinu jabĺk. Koľko si ich zobrala?
Viki zo zvyšných jabĺk použije päť štrnástin na upečenie jablkovníka. Koľko jabĺk ostane po pečení v košíku?
Zvyšné jablká si nakoniec spravodlivo rozdelili traja kamaráti: Maťo, Jakub a Sebastián. Koľko jabĺk sa ušlo každému z nich?
jahodypena
Dominik si pochutnal na jahodách, ktoré mu doniesla mamka. Zjedol z nich tri štvrtiny. Keďže ich pri jedení počítal, vie že to bolo presne 24 kusov. Koľko jahôd mu doniesla mamka na začiatku?
Patrik zo svojej záhradky zjedol tri pätiny všetkých jahôd. Bolo mu z nich zle, lebo pojedol 3,6 kg jahôd. Aká bola celá úroda v kg v jeho záhradke?
Katka roznášala na svojej dodávke prepravky s jahodami. Sedem desatín celej dodávky odniesla do supermarketu, to bolo presne 140 kg. Zvyšok vyložila v školskom bufete. Koľko kg jahôd dodala do bufetu?
Alexandra si z jahôd ušľahala penu. Dve tretiny peny sa zmestilo do 6 pohárov. Koľko pohárov bude potrebovať na celú jahodovú penu?
cokolada
cokolada2.jpg
cokolada3.jpg
cokolada4.jpg
Lukáš zjedol z maminej komory hrudu čokolády, ktorá vážila 15 dag. Na druhý deň sa s tým pochválil Paľkovi a ten mu prezradil, že on raz zjedol hrudu čokolády, ktorá bola ešte o tretinu väčšia ako tá Lukášova. Koľko dag vážila Paľkova čokoláda?
Miriam si kúpila čokoládu, ktorá sa skladala z 24 rovnakých kúskov. Simonina čokoláda bola o tri osminy väčšia ako Miriamina. Z koľkých kúskov sa skladala Simonina čokoláda?
Sofia dostala na narodeniny od spolužiakov čokoládovú bonboniéru. Zjedla z nej deväť bonbónov, čo bola tretina z celého množstva. Aká veľká bola bonboniéra?
Diana má rada horúcu čokoládu. Jej mamka pripravila na párty 12 čokoládových pohárov. Kamaráti si pochutnali na troch štvrtinách z nich. Koľko pohárov s čokoládou sa ušlo Diane?
Ruthy si kúpila zmrzlinový megapohár. Bolo v ňom niekoľko kopčekov zmrzliny, 4 lyžice šľahačky a 1,6 g čokládovej polevy. Štvrtina zmrzlinových kopčekov bola čokoládová. Ruthy si spočítala, že má 2 kopčeky čokoládovej zmrzliny. Koľko kopčekov všetkých druhov zmrzlín mala Ruthy v pohári?
Rony si kúpil čokoládové guličky. Roli mu doniesol aj svoje guličky, bolo ich však o polovicu menej. Keď ich spolu spočítali, zistili že majú 60 čokoguličiek. Koľko guličiek mal pôvodne Rony?